Εσπερινό ΕΠΑΛ Φλώρινας

Που απευθύνεται;

Το Εσπερινό ΕΠΑΛ Φλώρινας απευθύνεται, κυρίως, σε ενήλικες εργαζόμενους, επαγγελματίες και ανέργους.

Γενικότερα σε ενδιαφερόμενους για φοίτηση με στόχο «απόκτηση Απολυτηρίου ισότιμο με το Γενικό Λύκειο (ΓΕ.Λ.)» ΚΑΙ «Πτυχίο ειδίκευσης» με πιστοποιημένη και καταξιωμένη επαγγελματική κατάρτιση αναγνωρισμένο κυρίως εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Τέλος, υποστηρίζεται και η πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ΑΤΕΙ) με σύστημα πανελληνίων.

Βάσεις εισαγωγής σε ΑΤΕΙ από εσπερινά ΕΠΑΛ

Πώς λειτουργεί;

Το Εσπερινό ΕΠΑΛ Φλώρινας προσεγγίζει με ευαισθησία, σεβασμό και διακριτικότητα τις ανάγκες των μαθητών μας, οι οποίοι είναι κατά κανόνα άτομα με πολλές υποχρεώσεις και ιδιαίτερο ωράριο.

Η λειτουργία του σχολείου προσαρμόζεται ώστε να εξυπηρετήσει ανάγκες μαθητών στον μέγιστο δυνατό βαθμό.

Ωράριο λειτουργίας

Τι προσφέρει;

Το εσπερινό ΕΠΑΛ δίνει διέξοδο μέσω επίτευξης στόχων, δημιουργία κλίματος αισιοδοξίας και μελλοντικής προοπτικής.

Τα παραπάνω επιτυγχάνονται με την καθοδήγηση των επιστημονικά εξειδικευμένων και έμπειρων εκπαιδευτικών.

Τέλος μερίδιο συμβολής έχουν και τα πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια.

Επαγγελματικά δικαιώματα

⟨⟨ Οι μαθητές που μένουν εκτός Φλώρινας δικαιούνται δωρεάν μετακίνηση. ⟩⟩

Για την σχολική χρονιά 2016-2017 θα λειτουργήσουν στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Φλώρινας οι εξής τομείς:

• Μηχανολόγων
  • Ηλεκτρολόγων
  • Πληροφορικής
  • Δομικών

.

Πώς χρησιμοποιώ την ιστοσελίδα:

Για πληροφορίες σχετικά με τα μαθήματα, τις εγγραφές, και άλλα θέματα λειτουργίας του Σχολείου πηγαίνετε στο Μενού -> «πληροφορίες-ερωτήσεις«

Για τις διάφορες δραστηριότητές μας, εκτός των μαθημάτων, πηγαίνετε στο Μενού «Δραστηριότητες»

Για να επικοινωνήσετε μαζί μας, πηγαίνετε στο Μενού «Επικοινωνία»