Συμμετοχή του σχολείου μας στην έκθεση με έργα μαθητών του 1ου ΕΚ Φλώρινας

Το σχολείο μας συμμετέχει στην καθιερωμένη ετήσια έκθεση έργων μαθητών του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Φλώρινας, με έργα μαθητών μας, που έγιναν με μεράκι και επιμέλεια, σε συνεργασία με τους καθηγητές.

Επίσης το σχολείο πραγματοποίησε και επίσκεψη στον χώρο της έκθεσης, ώστε να μπορέσουν όλοι να δουν τα διάφορα πολύ ενδιαφέροντα εκθέματα, και να συζητήσουν για αυτά με τις ομάδες που επιμελήθηκαν την κατασκευή τους.

Δράση για την ημέρα της ζωοφιλίας (4 Απριλίου)

Στις 4 Απριλίου, στα πλαίσια των προβλεπόμενων εκδηλώσεων για την παγκόσμια ημέρα ζωοφιλίας, έγινε σε χώρο του Σχολείου προβολή σχετικής κινηματογραφικής ταινίας (Togo) η οποία διαπραγματεύεται τις ιδιαίτερες σχέσεις αλληλεξάρτησης και εμπιστοσύνης μεταξύ ανθρώπου και σκύλου, και πώς αυτές σφυρηλατούνται μέσα σε δύσκολες και οριακά σκληρές συνθήκες.

Διάλεξη οινογνωσίας

Στα πλαίσια του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “θέματα ποιότητας και υγιεινής τροφίμων” που διαπραγματεύεται φέτος το τμήμα Β-πληροφορικής, οργανώθηκε στις 3/4/2024 διάλεξη οινογνωσίας. Η διάλεξη έγινε σε χώρο του Επιμελητηρίου Φλώρινας, από τον Γεωπόνο Οινολόγο δρ.Κοσμά Ρούφα.

Ο κ.Ρούφας αναφέρθηκε κυρίως στους τοπικούς οίνους της περιοχής Φλωρίνης και Αμυνταίου, στα ιδιαίτερα και μοναδικά χαρακτηριστικά τους, στην αξία του τοπικού αμπελώνα της περιοχής μας. Επίσης παρουσίασε τα βασικά χαρακτηριστικά των οίνων ως ιδιαίτερο τρόφιμο, και μας “ξεκλείδωσε” πολλά μυστικά της ποιότητάς και της γευστικής αξίας τους, καθώς και θέματα ασφάλειας και καταναλωτικού ενδιαφέροντος. Η διάλεξη έκλεισε με πολύ ενδιαφέρουσα γευσιγνωσία κάποιων χαρακτηριστικών ετικετών της Δυτικής Μακεδονίας.

Στην εκδήλωση είχαμε την χαρά να παρευρίσκονται ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Φλώρινας κ.Σαπαλίδης, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την διάθεση του χώρου, καθώς και ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής Β/θμιας κ.Αλεξιάδης. Επίσης ευχαριστούμε θερμά τον κ.Ρούφα για την εξαιρετική παρουσίαση, τον χρόνο και το μοναδικό μεράκι του.

Εορτή της επετείου της 25ης Μαρτίου

Πραγματοποιήθηκε και φέτος η καθιερωμένη επετειακή εκδήλωση σε μνήμη και τιμή της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου. Θερμές ευχαριστίες στην κ.Μανουκάκη Ελένη, που επιμελήθηκε το πρόγραμμα και το περιεχόμενο της εορτής καθώς και σε όλους, μαθητές και προσωπικό, όσους συμμετείχαν στην οργάνωση και την παρουσίασή της και τίμησαν με την παρουσία τους την μνήμη των αγωνιστών της Εθνικής Ανεξαρτησίας.

Πάντα Ελεύθεροι!

νέο τροποποιημένο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων

Από την Τρίτη 12/3  ισχύει νέο τροποποιημένο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων. Για κάποια τμήματα, κυρίως Μηχανολόγων, οι αλλαγές είναι σημαντικές.

Το νέο πρόγραμμα βρίσκεται στα ακόλουθα αρχεία (pdf) :

από 12-3-2024 [Καθηγητές]

από 12-3-2024 [Τμήματα]

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών από το ΕΚΑΒ Φλώρινας

Στις 11/3/2024 πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Εσπερινού ΕΠΑΛ Φλώρινας εκπαιδευτικό σεμινάριο από το ΕΚΑΒ Φλώρινας, με θέμα την παροχή πρώτων βοηθειών, και με έμφαση στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση και στην βασική χρήση αυτόματου απινιδωτή. Μετά την θεωρητική παρουσίαση του θέματος ακολούθησαν ερωταπαντήσεις, επίδειξη ΚΑΡΠΑ από το ειδικευμένο προσωπικό του ΕΚΑΒ, αλλά και πρακτική εφαρμογή επί προπλάσματος από όσους εκ των μαθητών το επιθυμούσαν.

Ως σχολείο από την πλευρά μας επιθυμούμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας στο προσωπικό του ΕΚΑΒ της πόλης μας για την πρόθυμη ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας, την άψογη παρουσίαση του θέματος και την υπομονή τους για επεξήγηση όλων των αποριών και των ερωτήσεων που προέκυψαν.

Ενημερωτική δράση από τον Ερυθρό Σταυρό

Στα πλαίσια των δράσεων ευαισθητοποίησης σχετικά με κοινωνικά θέματα και με τον εθελοντισμό οργανώθηκε στις 20 Φεβρουαρίου, σε συνεργασία με το Ε.Κ. Φλώρινας,ενημέρωση για τον Ερυθρό Σταυρό, την ιστορία του, την προσφορά του και τις προοπτικές του, την οποία παρακολούθησαν οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε ολόθερμα την κ.Γρατσία Ειρήνη,  εκπαιδεύτρια νοσηλεύτρια του περιφερειακού τμήματος Φλώρινας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, για την όμορφη και εμπεριστατωμένη διάλεξη που έδωσε.

νέο τροποποιημένο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων

Από την Δευτέρα 19/2  ισχύει νέο τροποποιημένο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων. Για κάποια τμήματα, κυρίως Μηχανολόγων, οι αλλαγές είναι σημαντικές.

Το νέο πρόγραμμα βρίσκεται στα ακόλουθα αρχεία (pdf) :

από 19-2-2024 [Καθηγητές]

από 19-2-2024 [ Τμήματα]

Ομιλία εκπαιδευτικού του εσπ.ΕΠΑΛ Φλώρινας στο Εκκλησιαστικό Λύκειο

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών και του Ομίλου Αγιογραφίας που υλοποιείται στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο- Γυμνάσιο Φλώρινας, διοργανώθηκε παρουσίαση με θέμα: «Ανάγνωση της Βυζαντινής Εικόνας: τα χαρακτηριστικά και η θεολογική τους ερμηνεία»

Η επιμέλεια της ομιλίας έγινε από τον καθηγητή του Εσπερινού ΕΠΑΛ Φλώρινας κ. Χατζή Γεώργιο, εκπαιδευτικό κλάδου Πληροφορικής και πρώην καθηγητή Αγιογραφίας στο Τμήμα Εικαστικών & Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΠΔΜ, ο οποίος  πέτυχε με την εξαιρετική παρουσίασή του να κερδίσει το ενδιαφέρον και την προσοχή μαθητών και εκπαιδευτικών που την παρακολούθησαν.

Ενημέρωση από το Τμήμα Ασφαλείας Φλώρινας

Στις 8-2-2024 πραγματοποιήθηκε ενημερωτική δράση για τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας από το Τμήμα Ασφαλείας Φλώρινας σχετικά: α) με τα ναρκωτικά και την προστασία από αυτά και β) για τις ηλεκτρονικές, τηλεφωνικές κλπ απάτες.

Το εσπερινό ΕΠΑΛ και το Εργαστηριακό Κέντρο Φλώρινας θέλουν να ευχαριστήσουν θερμά το προσωπικό του Τ.Α.Φλώρινας για τον χρόνο και τον κόπο που διέθεσαν.